Gracze wiedzą, że przechodzenie kolejnych lokacji i wykonywanie questów bywa męczącym zadaniem. Czasem miałoby się ochotę pograć, ale brakuje sił do pokonania bossa czy rozwiązania wyjątkowo trudnej zagadki. W takich sytuacjach dobrze jest się zrelaksować przy nieco spokojniejszych tytułach.

Spokojne i ciekawe gry

Dobrze jest pamiętać, że gry komputerowe to nie tylko produkcje pokroju Elden Ring czy Cyberpunk 2077, które wymagają skupienia, umiejętności i cierpliwości. Czasem warto jest nieco zwolnić i odprężyć się przy spokojnych gierkach, które przyniosą nie tylko ukojenie zszarganych nerwów, ale znacząco poprawią też nastrój. Po ich przejściu znacznie łatwiej będzie powrócić do wymagających tytułów.

House Flipper

Polskie studio PlayWay stworzyło interesujący tytuł, który daje ogromną ilość satysfakcji. Jest to sympatyczny symulator handlu nieruchomościami, ale transakcje to tylko dodatek do całej reszty. Głównym zadaniem gracza jest przygotowanie mieszkań i domów do sprzedaży.

Każdy dom skrywa w sobie sekrety, a ich odkrycie niejednokrotnie potrafi zadziwić. Doprowadzenie mieszkania do stanu używalności poprzez malowanie, dekorowanie i dbanie o aranżacje wnętrza daje ogrom satysfakcji i jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Podczas rozgrywki trzeba mieć na uwadze również finanse, aby na każdej transakcji zarobić i nieustannie się bogacić.

Hidden Folks

Każdy zna gry polegające na wyszukiwaniu danych rzeczy na obrazku (gdzie jest Wally?). Zazwyczaj są to wersje papierowe w różnych gazetach i charakteryzują się dużą powtarzalnością, przez co z czasem zaczynają być nużące.

Wszystko wygląda inaczej w grze Hidden Folks, chociaż zasady do pewnego stopnia wyglądają podobnie. Zadaniem gracza jest odnalezienie wskazanych rzeczy na ogromnych, czarno-białych planszach. W czym tkwi różnica? W zaskakującej mechanice. Gracz ma możliwość wchodzenia w interakcje z obiektami znajdującymi się na mapie. Czasem jest to jedyny sposób, aby odnaleźć przedmiot poszukiwań znajdujący się przykładowo za wozem strażackim. Tylko jak go zmusić, aby odjechał?

Unpacking

Tytuł, który okaże się doskonalym wyborem dla każdego, kto lubi sprzątać. Gra polega na rozpakowywaniu kartonów oraz ustawianiu w pokoju znalezionych w nich rzeczy. Trzeba wykazać się spostrzegawczością i zdolnością analizy otoczenia. Wszystko musi odnaleźć swoje miejsce pod ścianami, w szufladach czy w szafkach. Interesującym urozmaiceniem jest fabuła odkrywana w trakcie rozpakowywania kolejnych pudeł. Z czasem powstaje interesująca historia, która równocześnie daje wskazówki co do przeznaczenia poszczególnych rzeczy, co ułatwia znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca.

Katamari Damacy Reroll

W takim razie teraz przyszedł czas na tytuł dla fanów zniszczenia. Gra nie wymaga większego skupienia ani umiejętności, a polega na sianiu chaosu. Do dyspozycji gracza zostaje oddany mały ludzik, który toczy przed sobą kulę różnych rzeczy. Jego zadanie polega na tym, aby przetoczyć swoje dzieło przez mniejsze rzeczy, które kula wchłonie i urośnie. Ważne jest w tym, aby unikać wchodzenia na ściany oraz większe przedmioty zadające obrażenia.

Do dyspozycji gracza oddane zostały miejsca znane z codziennego życia. Są to pokoje w mieszkaniu, domy, centra handlowe, a nawet całe miasta, gdzie kulę można swobodnie przetoczyć po latarniach, samochodach czy ludziach. Ważne jedynie, aby zadbać o jej odpowiednią wielkość.

A Hat in Time

Absurdalna gra, która wyróżnia się klimatem, całkowitą fantazją i niewymuszonym poczuciem humoru. Na domiar wszystkie sprawia, że graczowi od razu robi się cieplej na sercu.

Historia jest tu stosunkowo prosta. Zadaniem gracza jest naprawić zepsuty statek kosmiczny, a osiągnąć to można poprzez podróżowanie pomiędzy planetami i magiczny kapelusz.

Tytuł oferuje wiele interesujących wyzwań zręcznościowych. Poziom gry nie jest wysoki, chociaż nie jest też niski. Można powiedzieć, że został doskonale zrównoważony. A Hat in Time jest wspaniałą propozycją nie tylko dla dorosłych szukających chwili wytchnienia, ale również dla młodszych graczy, którym przedstawia wartościową i pouczającą opowieść.