Wielokrotnie odmawialiśmy sobie relaksu albo poddania się czemuś, co naprawdę lubimy robić, bo wydawało nam się, że nie mamy na to czasu. Zazwyczaj jest to wynikiem tempa, jakie obraliśmy sobie w życiu. Cały czas się dokądś spieszymy, w pracy dajemy od siebie sto procent i zostajemy po godzinach, a w domu nie mamy już siły zająć się sprzątaniem, gotowaniem czy zabawą z dziećmi, nawet jeśli bardzo nam na tym zależy.

Przygotuj sobie plan dnia

Plan dnia jest w stanie rozwiązać wiele naszych problemów już na samym początku. Praca zajmuje nam około ośmiu godzin dziennie, a dojazdy przeważnie godzinę. Zakładając, że na sen dajesz sobie kolejne osiem godzin, w ciągu dnia zostaje Ci ich siedem. Może Ci się wydawać, że to całkiem sporo, w końcu trening trwa godzinę, tak samo gotowanie nieskomplikowanego posiłku. Przygotowanie sobie planu dnia pomoże nam jednak zauważyć, dlaczego te siedem godzin czasami nam nie wystarcza. Określ w nim, co musisz zrobić i dopiero potem zacznij zastanawiać się, jak możesz rozplanować aktywności dla przyjemności.

Zacznij łapać się na marnowaniu czasu

Większość z nas w jakiś sposób marnuje swój czas. Czasami są to niepotrzebne drzemki w ciągu dnia, które nie przekładają się w żaden sposób na naszą efektywność, czasami ciągłe przeglądanie Instagrama czy Facebooka, a jeszcze kiedy indziej spędzanie każdej wolnej chwili na czytaniu wyjątkowo wciągającej powieści. Tacy złodzieje czasu to nasi najwięksi przeciwnicy. Twoim zadaniem jest łapanie się za każdym razem, gdy powalasz sobie na coś, co marnuje nawet pięć minut twojego życia i nie jest dla Ciebie ważne. Dostrzeganie tego pozwoli Ci szybko reagować i powoli odcinać się od tego typu aktywności.

Zapisuj swoje cele i sukcesy

Prowadzenie tego typu notesu pomaga nam się zmotywować, ale także zobaczyć nasz progres. Wiele osób rezygnuje z dyscypliny, trzymania się z daleka od złodziei czasu i planowania, bo nie widzą wyraźnych efektów. W końcu dla wielu osób sukcesem może nie być ćwiczenie raz w tygodniu, kiedy chcemy robić to codziennie. Jednak kiedy zaczniesz spisywać swoje cele i drogę do ich realizacji, szybko zauważysz, że determinacja i wytrwałość przekładają się na lepsze zarządzanie swoim czasem. Trening raz w tygodniu przy odpowiednim wysiłku i ograniczeniach przerodzi się z czasem w codzienne ćwiczenia.