Makrama to ozdoba, która zdobywa coraz większą popularność. Idealnie wpisuje się w mieszkania zaaranżowane w stylu boho, rustykalnym, a także do mieszkań loftowych czy urządzonych w stylu skandynawskich. Doskonale sprawdza się jako dodatek ocieplający wnętrze, nadaje mu także cudownego, domowego charakteru. 

Nie ma dwóch takich samych ozdób makramowych. Każda z nich jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Poznaj możliwości, które da Ci tworzenie sznurkowych ozdób ściennych. O innych ciekawych sposobach na spędzanie czasu przeczytasz w portalu www.faktydnia.pl.

Jak rozpocząć swoją przygodę z samodzielnym tworzeniem makramy?

Aby rozpocząć swoją przygodę z wyplataniem makramy należy wybrać się na zakupy. Podstawowym wyposażeniem jest sznurek. Na początek idealny będzie sznurek pleciony o grubości 3-5 mm.  Do wyplatania przyda się także grubszy kijek lub patyk (o długości w przedziale 30-50 cm). Przyda się także gwóźdź w ścianie lub stojący wieszak na ubrania, na którym będziemy wyplatać nasze sznurkowe dzieło.

Jakie węzły na początek?

Samodzielne zaplecenie makramy wydaje się bardzo trudne. Jednak w rzeczywistości, okazuje się to bardzo proste. Wystarczy poznać i przećwiczyć kilka podstawowych splotów. Odpowiednie połączenie splotów pozwoli nam na tworzenie ozdób o wyjątkowym charakterze.

Węzeł mocujący

To jeden z podstawowych węzłów. Musi go poznać każdy makramowy twórca, ponieważ rozpoczyna się od niego każdy sznurkowy wytwór. Jest to sposób na zamontowanie sznurków na kijku.

Węzeł płaski

Przez rękodzielników określany jest także węzłem tkackim. Jest możliwy do wykonania, jeśli zapletliśmy minimum dwa węzły mocujące. W trakcie wykonywania tego węzła pracujemy tylko sznurkami bocznymi. Sznurki w środku pozostawiamy mocno naprężone.

Węzeł oplatający

Często nazywany węzłem rybackim. Służy to oplatania wielu innych sznurków.