Wiele osób jest zainteresowanych nauką rysunku i chciałoby rozwijać swoje zdolności artystyczne. Przenoszenie wizji na papier nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Warto przygotować plan nauki, który pomoże przejść przez tę krętą drogę.

Ile szkół, tyle sposobów nauki

Istnieje wiele szkół rysunku, a każda z nich ma inny program nauczania. Jedne preferują spokojne początki z martwą naturą, drugie stawiają na perspektywę, a jeszcze inne postanawiają rzucić studentów na głębokie wody ludzkiej anatomii. Tylko co zrobić, jeśli pragnie się uczyć samemu? Która droga będzie najlepsza?

Cierpliwość i szlifowanie podstaw

Nauka rysunku jest długim procesem, który wymaga wiele determinacji, chęci i cierpliwości. Początkowe rezultaty zawsze dalekie są od wyobrażeń i potrafią zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Ważne jest, aby przełamać ten opór i nieustannie rysować. Każdego dnia.

Codzienny trening rysunku pozwoli wyrobić sobie rękę oraz przyzwyczaić ją do ołówka. Warto zacząć od nauki rysowania podstawowych rzeczy, które pozwolą przejść do dalszych etapów. Dobrymi ćwiczeniami na początek jest rysowanie prostych linii, okręgów, owali, kwadratów oraz wszelkich brył arytmetycznych. Kiedy linie zaczną wychodzić proste, a koła okrągłe będzie to znak, że z czystym sumieniem można przejść dalej.

Tajniki martwej natury

Martwa natura uchodzi za jedną z najłatwiejszych ścieżek dla początkujących rysowników i grafików. Wszystko tutaj składa się z podstawowych kształtów i brył. Jeśli ich podstawy zostały opanowane w poprzednim kroku, to tutaj nie będzie niespodzianek. Ważne tylko, aby wszystko dobrze ze sobą złączyć i dopasować.

Zaletą martwej natury jest to, że pozostaje ona w ciągłym bezruchu. Dzięki temu w łatwy sposób można przenosić na papier przygotowane wcześniej owoce, warzywa czy kwiaty. Ale martwa natura to nie tylko bryły. Tutaj rozpoczyna się również trening światłocienia, perspektywy i kompozycji.

Kiedy efekty na kartce zaczną wyglądać tak jak rysowany model, będzie to oznaczać możliwość przejścia do kolejnego etapu. Dokładnie do rozbudowania składowych martwej natury.

Perspektywa kluczem do sukcesu

Teraz przychodzi czas na zrozumienie sekretów linii horyzontu oraz punktów zbiegu. Pozwolą one na dodanie głębi do każdego rysunki. Dzięki temu dzieło nabierze realizmu. Opanowanie perspektywy zdecydowanie podniesie jakość tworzonej martwej natury. Co jeszcze ważniejsze – jest to doskonałe przejście od martwej natury do bardziej skomplikowanych dzieł. Perspektywa jest niezbędnym elementem przestrzeni, czyli rysunków pomieszczeń, miast, parków z ludźmi, budynków, środowiska czy statków kosmicznych.

Anatomia ludzi i zwierząt

Trzeci krok na drodze do sukcesu. Tu już zaczynają się prawdziwe schody. Na szczęście po opanowaniu martwej natury, brył, cieniowania i perspektywy będą to znacznie mniejsze schody, chociaż liczne i uciążliwe.

Ludzie i zwierzęta mają skomplikowaną budowę, a oddanie jej w odpowiedni sposób na rysunku jest niezwykle trudne. Nauka rysunku człowieka wymaga ogromnej cierpliwości.

Żeby sylwetka postaci wyszła poprawnie, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy, takich jak chociażby układ kostny czy mięsnie. Trzeba dobrze wiedzieć jak wyglądają, w którą stronę i jak się ruszają lub naprężają, a także za co odpowiadają. Tylko w ten sposób można dobrze oddać ich naturę i sprawić, żeby postać na rysunku nie wyglądała jak porzucona lalka.

Tutaj również niezwykle istotne są bryły, światłocień oraz perspektywa. Znajomość tych trzech elementów pozwoli skutecznie oddawać dynamiczne pozy w przestrzeni.

Kiedy teoria zostanie już odrobiona przyjdzie pora na trening rysunku ludzi i zwierząt w praktyce.

Nieodgadniona kompozycja

Czwarty i zarazem ostatni oficjalny krok nauki rysunku. Chcąc nauczyć się skutecznie przenosić swoje wizje z głowy na papier trzeba znać przynajmniej podstawy kompozycji. Nawet najpiękniej wykonany rysunek, na który poświęciło się dziesiątki czy setki godzin będzie budził grozę, jeśli jego elementy nie będą do siebie właściwie dopasowane. Objawia się to drażniącym efektem wizualnym, który budzi niezadowolenie z całego rysunku.

Kompozycja jest dość skomplikowanym zagadnieniem, a jej zrozumienie wymaga nieco więcej doświadczenia w rysunku. Dlatego mimo, że jest tak istotna, warto zostawić ją na koniec. Nauczenie się rysunku od podstaw i ze strony technicznej ułatwi zgłębienie zagadnień związanych z kompozycją.

Co dalej?

Kiedy przejdzie się już przez wszystkie etapy nauki rysunku: od brył i kresek, przez martwą naturę i perspektywę, aż po realistyczne wizerunki ludzi i zwierząt, pozostaje tylko jedno. Dalej trenować. Codziennie rysować i szlifować swoje umiejętności, aby każdy kolejny rysunek był coraz lepszy. Perfekcyjne opanowanie anatomii, brył, perspektywy i światłocieni pozwoli na realizowanie własnych, oryginalnych wizji. Miasta, widoki, tłumy ludzi, wydarzenia, futurystyczny świat, stworzenia fantasy czy statki kosmiczne są dopiero początkiem. Przed doświadczonym rysownikiem z solidnymi podstawami świat rysunku stoi otworem. Można stworzyć wszystko, a jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia.